Полезно

  • Защо сиренето е полезно?

    Сиренето съдържа важни хранителни вещества като протеин, калций, магнезий, мед, фосфор, натрий, селен, цинк, калий, манган, желязо, витамини от групата В, включително и В12, А, D, Е, К1 и редица аминокиселини.

    Според мнозина твърдящи, че сирената са отлична превенция срещу раковите заболявания се уповават на факта, че сиренето съдържа вещества наречени конюгирана линолова киселина (CLA), които помагат за предотвратяване на рак. В допълнение към този факт допълват, че витамините от група В също допринасят за защита от това коварно заболяване. иренето е отличен източник на калций, който е от съществено значение за поддържане и отлична превенция срещу остеопорозата.

    Сиренето стимулира производството на слюнка в устата, която помага да изчистите хранителните частици. Освен това, казеинът намиращ се в сиренето помага за защита на зъбния емайл чрез образуване на тънък филм върху повърхността на зъбите, което предотвратява зъбния кариес. Осве това традиционният продукт спомага и за подобряването на еластичността на кожата и стимулира обновяването ѝ, благодарение на витамините от групата В и Е. От друга страна съдържанието на витамин А играе важна роля за съхраняването на доброто здраве на очите.

    Източник: fitwell.bg

  • Източникът на дълголетието

    Тъй като киселото мляко се прави чрез бактериална ферментация на млякото, то съдържа много полезни живи микроорганизми. Тези микроорганизми, обикновено наричани ​​пробиотици (което буквално означава „за живота“), са от голяма полза за здравето, ако се консумират в достатъчно количество. Например, бактериите, които най-често се използват в производството на кисело мляко, Лактобацилус булгарикус, Лактобацилус ацидофилус и Стрептококус термофилос спомагат за коригиране на микрофлората (естественото равновесие на организми) в червата. Това, от своя страна, подпомага производството на витамин К и витамин В12 в организма, като също така осигурява ефективно абсорбиране на калций в кръвния поток, където може да бъде доставен до костите. Когато човек е с дефицит на тези полезни култури, тялото става неефективно в производството на множество съществени микроелементи, което води до потенциална дългосрочна болест. Укрепва здравето на храносмилателната система – Пробиотиците, открити в киселото мляко, също действат като бариера срещу вредни бактерии, като покриват стомашно-чревния тракт. Това принуждава вредните бактерии да се конкурират с пробиотиците (често безуспешно) за нещо, от което всички бактерии имат нужда, за да се колонизират и размножават: жива среда. Следователно, чревен тракт, който е подсилен с пробиотици, има намален риск от състояния, свързани с храносмилането, като диария, подуване, газове, синдром на раздразнените черва, възпалително чревно заболяване, хронична умора и – най-вече – запек. Да, богатите на пробиотици храни, като киселото мляко, са наистина ефективни природни слабителни средства, така че лицата, страдащи от нередовни изхождания, трябва да обмислят да ядат повече от тях.

    Добър източник на мазнини

    Половин кофичка естествено кисело мляко, направено от пълномаслено мляко, съдържа около 4 грама  мазнини, от които 2 грама са наситени. Една от есенциалните мастни киселини в тази мазнина, свързана (конюгирана) линолова киселина (CLA), не може да бъде направена от тялото и трябва да бъде получена от хранителни източници. Проучвания показват, че CLA е мощен анти-карциноген, който може да помогне за намаляване на телесните мазнини, засилване на метаболизма, стимулиране на имунитета, борба с възпаление, намаляване на лошия холестерол, както и да намали риска от сърдечно-съдови заболявания.

    Високо съдържание на калций

    Половин кофичка кисело мляко доставя на организма около 137 милиграма калций или 14 процента от препоръчителния дневен прием. Киселото мляко съдържа също и някои късоверижни мастни киселини (SCFA), които гарантират, че дебелото черво остава киселинно, което е необходимо за ефективното усвояване на калций. Киселото мляко също е добър източник на рибофлавин, фосфор и разбира се, основните „градивни елементи“ на тялото, протеин.

    Източник: http://www.naturalnews.com

    Автор: Michael Ravensthorpe

  • Има ли айрянът някакво полезно действие?

    Айрянът не само се справя с жаждата, но също така е и добър източник на хранителни вещества. В състава му има мастни киселини, протеини, витамини, аминокиселини, които са лесно усвоими. Следователно, айрянът е широко използван при различни хранителни режими за хора, които са с наднормено тегло.

    Айрянът има свойството да потиска гнилостните процеси и разстройствата в чревната микрофлора. Той стимулира секреторната функция на червата и стомаха.
    Много хора го използват, за да се отърват от махмурлука, но айрянът също така тонизира централната нервна система.
    Тази напитка е в състояние да обогати тъканите и органите с кислород, да увеличи притока на кръв към белите дробове.
    В допълнение, разреденото с вода кисело мляко подобрява мускулния тонус, което води до повишен размер на водно-електролитния баланс, подобрява функционирането на мозъчните зони, отговорни за функцията на белите дробове и дишането, има огромно количество бактерицидни свойства

    Източник: lekuva.net

  • Скритият потенциал на изварата

    Изварата е сравнително добър източник на витамин В2 и холин. В по-ограничени количества се срещат още витамин А, Е, В12, фолиева и пантотенова киселина.

    От минералните елементи най-застъпен е натрият, следван от фосфор и селен. Със 100 грама извара могат още да се набавят средно: 8% (83 мг) от препоръчителните дневни дози калций, 3% (104 мг) калий и 2% (8 мг) магнезий. В състава на изварата се срещат още цинк, мед и флуор в малки дози. Тези витамини спомагат за по-доброто функциониране на нервната система.

    В продукта има както и омега-3, така и омега-6 мастни киселини. Съотношението помежду им е в полза на последните.

    Изварата е продукт с нисък гликемичен товар. Единствената захар, която тя съдържа, е лактоза, и то в неголеми количества, което я прави предпочитана храна от хората с лактозна непоносимост.

    Вече обработената извара е с високо съдържание на белтъци, богати на незаменими аминокиселини. Количеството на мазнините в различните видове продукт варира. Това я прави подходяща за консумация при диети и различни болестни състояния.

    Поради гореизброените предимства, изварата е широко популярна и предпочитана в диетичното и спортното хранене.

    Тя е добра храна за зъбното здраве, редом със сиренето. Съдържащите се в нея аминокиселини-метионин, цистин, холин и др. предпазват черния дроб и предотвратяват развитието на атеросклероза.

    Източници:

    zdravenspravochnik.com

    www.bb-team.org